niedziela, 22 października 2017

 Kolejne kilka słów na temat Petrodworcowej Fabryki Zegarków  - a dokładniej o zegarkach w niej produkowanych. 

Krótkie omówienie mechanizmów, w które wyposażone były zegarki opisane w  dostępnym na oficjalnej stronie fabryki katalogu z roku 1968. (Drugi katalog).


W poprzednim katalogu, z roku 1961, znajdowały się zegarki pod różnymi nazwami jak Pobieda, Majak czy Newa; posiadały one dwa-trzy  niemal identyczne typy kopert chromowanych i złoconych, oraz kilka typów tarcz różniących się nazwą zegarka - majak i rakieta, różniły się tylko napisem na tarczy.
W katalogu z roku 1968 znajdują się już tylko zegarki pod wspólną nazwą Fabryki - Rakieta. Brak różnorodności w nazwie rekompensuje większe zróżnicowanie w stylistyce poszczególnych modeli, jak również w samych mechanizmach. Jeśli chodzi o  estetykę wyglądu poszczególnych modeli katalog prezentuje duży wybór rodzajów kopert, wzorów tarcz i wskazówek, w tej różnorodności można także dostrzec większą ilość oferowanych typów mechanizmów. Katalog nie oferuje już werku 2602 znanego z Pobiedy i nie posiadającego t.zw. antywstrząsu, natomiast jest jak najbardziej dostępny werk 2603, występujący w rakietach posiadających subsekundę, występuje on w wielu wzorach tarczy, natomiast w jednym typie koperty (w kilku wariantach kolorystycznych oraz z ozdobnym ringiem szkła lub bez ozdób), dziś określanej jako garniturowa -poniżej przykład rakiety 2603 w kopercie z ozdobnym ringiem.
Znany z poprzedniego katalogu mechanizm 2609, występował w kilku typach kopert, w tym także w kopercie z nietypowym jak na tamte standardy rozstawem uszu 20mm. przykładem może być poszukiwany i ceniony przez kolekcjonerów model rakiety zwany potocznie "Atom" (foto). 
Przedstawiłem akurat ten model także z powodu jego ponad czasowego oblicza tarczy i kompozycji indeksów godzinowych, na które składają się zarówno indeksy nakładane 12,4 i 8 jak i narysowane linie, z których każda swym początkiem i końcem a także przecięciem się, wskazuje położenie pełnej godziny. Ten model tarczy w innych już kopertach jest dostępny w ofercie Fabryki do chwili obecnej i cieszy się popularnością.
Katalog z roku 1968 oferuje także mechanizmy zupełnie nowe i nie występujące wcześniej w ofercie. Najpiękniejszym jest niewątpliwie rakieta 2209. kryjąca w sobie 23 łożyska rubinowe. Mechanizm ten występuje w kopertach delikatnych, zarówno chromowanych jak i złoconych, w t.zw. "kostkach jak i bardziej tradycyjnych okrągłych; ale jednocześnie jest oferowany w kopertach złotych. Mechanizm jest wyposażony w mechanizm naciągu sprężyny ukryty pod tarczą, dzięki czemu po otwarciu koperty widać jedynie pięknie ukształtowane mostki kryjące przekładnię chodu, bęben sprężyny i pracujący balans. Mechanizm który jest najpopularniejszy, najpowszechniej stosowany (produkowany również obecnie), oraz znany ze swojej niezawodności, to nowy w tym czasie produkt nazwany 2609.N ( ros. 2609 H), jak poprzednik 2609, 2609N posiadał centralną sekundę oraz wskazówki godzinową i minutową, jednakże zastosowano nowe rozwiązania w budowie płyty głównej i mostków. mechanizm nie jest już tak ładny jak poprzednik, jednakże jest bardzo trwały i niezawodny, co bardzo zwiększyło jego popularność, która trwa do dziś. 
Mechanizm posiadał także kilka wersji; zastosowano w nim komplikację która poza wskazaniem aktualnej godziny umożliwiała wskazywanie aktualnego dnia miesiąca 2614.N, oraz dodatkowo dnia tygodnia 2628.N. Wśród innowacji był także zegarek wskazujący czas w formacie 24-ro godzinnym 2623N.
Katalog z roku 1968 przedstawia mechanizmy 2609N, 2614N i 2628N w jednym typie koperty. Nie posiadam takiego zegarka w swoim posiadaniu więc zaczęrpnąłem fotografię bezpośrednio ze strony www.raketa.com z katalogu o którym piszę.

Na powyższej fotografii widzimy kwadratową kopertę zegarków z tymi trzema wariantami werków. Dwa najniżej położone zegarki; jeden z mechanizmem 2623N (rakieta dwudziestoczterogodzinna) i drugi z mechanizmem starego typu 2609A - obydwa w tej samej kopercie, stosowanej także z mechanizmem 2603, i 2609N która to koperta, jest stosowana bardzo długo w Petrodorcowej Fabryce Zegarków i jest jedną z bardziej popularnych kopert Rakiet. Poniżej kilka przykładów.


 W katalogu nie zapomniano także, podobnie jak w poprzednim, o osobach niewidomych. Przygotowano Rakietę dla niewidomych w nowej wersji; zarówno koperta była inna, bardziej kanciasta, nowocześniejsza i nieco większa od poprzedniczki, jak i mechanizm 2601N był modyfikacją nowego werku 2609N a nie 2603 jak w pierwszej wersji.


 

Poza Fotografią strony z katalogu, wszystkie fotografie są mego autorstwa natomiast zegarki są moją własnością.

niedziela, 15 października 2017

RAKIETA петродворцовый часовый заводRakieta.

Trochę Historii Marki - pierwsze zegarki naręczne z logo  ПЧЗ


Rakieta (ros. Paкeтa) – marka zegarków produkowanych od 1961 roku przez Fabrykę Zegarków Petrodworec w Petersburgu -najstarszą fabrykę w Rosji, założoną przez Piotra Wielkiego w 1721 r.
Zegarki Rakieta były produkowane dla dla ludności cywilnej jak i armii czerwonej.
Pierwsze katalogi fabryki dostępne na oficjalnej stronie tejże "http://www.raketa.com" pochodzą z roku 1961./ są tam wymienione takie marki jak Rossija, Majak, Neva, Rakieta, Pobieda, Petrodworec. Zegarki te sygnowane są na mechanizmach logo " ПЧЗ" (ретродворцовый часовый завод - Petrodworcowa Fabryka Zegarków). Wymienione Marki bazują na dwu podstawowych mechanizmach;

a) 2609 - Rossija, Rakieta - jest to mechanizm z centralną sekundą produkowany w ZSRR wyłącznie w tej fabryce i wyróżniający się charakterystycznym trójkątnym mostkiem;

B) 2603-Majak, Neva, Rakieta, (i nie wymieniony w katalogu Cvet) - mechanizm ten jest najpopularniejszym w tamtym okresie w ZSRR, posiadał mały sekundnik umieszczony poniżej osi wskazówek minutowej i godzinowej.

Jego uboższą odmianą był 2602, który pozbawiony był mechanizmu antywstrząsowego na osi balansu przez co był bardziej awaryjny - bazowała na nim głownie Pobieda.

Inną odmianą był werk 2601 oparty początkowo wyłącznie na 2603; mechanizm ten posiadały dwa zegarki z tamtego okresu; - Rakieta i Petrodworec, obydwa w wersji dla osób niewidomych. Były pozbawione sekundnika i posiadały otwieraną klapkę ze szkiełkiem, wskazówki były grube, natomiast tarcza posiadała wypukłe oznaczenia godzin, które łatwo można było wyczuć dotykiem.


Rassija na mechanizmie 2609 i tenże mechanizm. 

Pobieda na mechanizmie 2602 i mechanizm.Rakieta namechanizmie 2603 i mechanizm.       
    

Zegarki da niewidomych Petrodworec oraz Rakieta na mechanizmach 2601 opertych na modyfikacji 2603


 Wszystkie zegarki przedstawione na powyższxych fotografiach są moją własnością, natomiast fotografie są mojego autorstwa.